O grze a vista słów kilka
Kilka słów o grze a vista...
Gra a vista rozwija wiele zdolności, takich jak: słuch, pamięć, poczucie rytmu, uwaga, wyobraźnia muzyczna, gotowość motoryczna oraz wiele innych. Umiejętność gry a vista wpływa nie tylko na szybkość czytania zapisu nutowego, ale także na rozwój osoby grającej, percepcję muzyki oraz łatwość w przyswajaniu i rozumieniu tekstu muzycznego.
(Zdjęcie obok - ćwiczenie V. Tichy zawarte w Gram a vista na gitarze autorstwa Beaty Rynkiewicz-Beier)
Doświadczenie i praktyka wielu nauczycieli pokazują, że każdy może nauczyć się prawidłowego i płynnego czytania nut, a podstawy tej umiejętności powinny być kształcone od najmłodszych lat. Niektórzy pedagodzy uważają, że aby dobrze grać a vista, trzeba po prostu grać z nut jak najwięcej. Jednak często zdarza się, że uczeń sięgający po nową literaturę nie jest w stanie określić jej trudności. W rezultacie podejmuje próbę gry a vista, po czym dość szybko się zniechęca. Aby gra taka niosła za sobą wszelkie korzyści musi spełniać pewne kryteria. Najważniejszym z nich jest wykonanie ćwiczeń lub utworów z pełnym zaangażowaniem, jak podczas koncertu. Nieważne, czy a vista gra się 8 taktów czy cały utwór. Produkcja powinna obejmować wszystkie elementy dzieła muzycznego na najwyższym poziomie. Aby było to możliwe, początkowy materiał nie może być zbyt skomplikowany.
Warto zatem zwrócić większą uwagę na tę formę aktywności w edukacji młodych muzyków. Na lekcji instrumentu często brakuje czasu na pracę nad grą a vista. Nauczycielowi pozostaje zachęcanie wychowanków do podejmowania takich prób w domu.
Najnowsza publikacja Wydawnictwa Cicadis Gram a vista na gitarze może zarówno służyć do samodzielnej pracy, jak i stanowić pomoc dydaktyczną dla nauczyciela.