Drożdżowski Mirosław


Ur. 2 VII 1964 w Pabianicach. Gitarzysta, kompozytor, aranżer, pedagog, wokalista. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Lata dzieciństwa spędził w Zelowie. W 1984 roku ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną im. S. Moniuszki w Łodzi pod kierunkiem prof. Aleksandra Kowalczyka. W latach 1987-91 studiował w łódzkiej Akademii Muzycznej, w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki.


Od 1994 roku pracuje jako gitarzysta w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim i w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Od 2000 roku pracuje także w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Bełchatowie. Od 2021 roku jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. W 2022 r. otrzymał tytuł honorowego Profesora Oświaty.

Jego uczniowie są laureatami ponad dwustu nagród konkursów gitarowych w kraju i zagranicą. Do jego uczniów należą m.in. Piotr Przedbora (nagrał trzy płyty dla wydawnictwa DUX, w tym dzieła K. Pendereckiego, M. Góreckiego), Bartłomiej Marusik (pedagog, kompozytor, aranżer) , Marek Kądziela (gitarzysta jazzowy, kompozytor, wykładowca klasy gitary jazzowej w Akademii Muzycznej w Łodzi), Maciej Smoluch (gitarzysta flamenco, kompozytor), Oskar Strukiel – Piotrowski (koncertujący gitarzysta klasyczny).


Skomponował ponad 1000 utworów na gitarę solo oraz kameralnych z udziałem tego instrumentu, utrzymanych w różnorodnej stylistyce. Jest autorem ponad 900 transkrypcji i opracowań na gitarę. Dokonuje licznych transkrypcji na gitarę utworów skrzypcowych twórców XVIII i XIX wieku. Jako pierwszy podjął się aranżacji na gitarę utworów F. Chopina (komplet pieśni na gitarę solo), I. J. Paderewskiego, F. Nowowiejskiego, K. Lipińskiego, S. Moniuszki, F. Lessela, W. Żeleńskiego, N. Ordy, J. Fielda, M. Regera, B. Campagnoliego, V. Pichla, B. Marcellego i innych. Zadebiutował w 2003 roku wydaniem zbiorku Utwory dziecięce na gitarę wydawnictwie La Passione.


Twórczość Drożdżowskiego została nagrana na 23 płytach przez Marka Ulańskiego, Marka Mikulskiego, Jacka Dulikowskiego, Grzegorza Krawca, Bartłomieja Marusika, Oskara Strukiel – Piotrowskiego i Dariusza Trzcińskiego ( m.in. Miresesesferes – 2004 r., Dźwiękiem malowane – 2006 r., Sonata a moll – 2009 r., Krajobrazy Polski – 2013 r., Pieśni pasyjne – 2014 r., In Modo Antiquo – 2016 r., New Century – 2017 r., Nostalgie i melancholie – 2017 r.). W 2012 r. opublikował utwory napisane razem z Tatianą Stachak zawarte w albumie: Solo & Duo wydane przez wydawnictwo Euterpe. Wydaje swoje prace w Polsce, Niemczech (Joachim Trekel – Musicverlag, Hamburg), Rosji (Compozitor Publishing House, St. Petersburg), Anglii (Trinity College, London), uzyskując bardzo dobre recenzje w magazynach gitarowych, m.in. Seicorde (Włochy) i Classical Guitar (Wielka Brytania), Soundboard (USA). Jego kompozycje często znajdują się w repertuarze obowiązkowym konkursów i festiwali ogólnokrajowych oraz międzynarodowych (m.in. Ogólnopolski Konkurs Gitarowy na Wykonanie Utworów Kompozytorów Polskich – Tomaszów Mazowiecki – którego jest inicjatorem, Dolnośląski Konkurs Gitarowy Gitariada, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej – Rewal-Trzęsacz, Polsko – Niemiecki Konkurs Gitarowy w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Renesans Gitary – Gomel, Międzynarodowe Spotkania Gitarowe – Sanok, Festiwal Polskiej Muzyki Gitarowej Współczesna Muzyka Gitarowa – Tczew). Od 2010 roku w Gorlicach odbywają się Spotkania Gitarowe popularyzujące twórczość M. Drożdżowskiego. Koncertował m.in. w Niemczech, Belgii, Francji i na Węgrzech.


Uczestniczył jako wykładowca w Międzynarodowych Kursach Gitarowych (m. in. Letni Kurs Gitary w Krzyżowej, Polska Akademia Gitary w Jarocinie i Poznaniu, warsztaty gitarowe w Kunstacademie Poperinge w Belgii), prowadzi warsztaty gitarowe w szkołach muzycznych w Polsce oraz uczestniczy w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych. W latach 1981 – 1995 współpracował jako wokalista i gitarzysta z czołowymi łódzkimi grupami rockowo – bluesowymi m.in. Fetus Achatus, Aneks, Alter Ego, Mrowisko, Luz Bluz, Rezerwat, Pawłem Rurakiem (Blue Cafe) oraz z Wiktorem Daraszkiewiczem (Proletariat), Piotrem Chancewiczem (Syndia, Mech), Sebastianem Piekarkiem (IRA, Bracia). Współpracował z Janem Wojdakiem z zespołu Wawele opracowując jego 25 piosenek na gitarę solo, które opublikował w zbiorku Na Strunach Gitary w 2022 roku w wdawnictwie Merakel Music Publisher. Brał udział w nagraniu kilkunastu płyt m.in. z zespołami: Kompromis, The Bootels, Mocni w Duchu, Nazaret, oraz z kompozytorami: Andrzejem Rutkowskim, Zbigniewem Nikodemskim (Rezerwat), ks. Markiem Brożyną, autorem tekstów – Stanisławem Kabzińskim. Zainteresowanie muzyką popularną zawarł m.in. w albumach: USA Guitar – 2010 r., Abba Vol. I i II –2018 r., Criminal Tango – 2018 r., Queen – 2019 r. W latach 1988 – 1990 nagrywał ilustracje muzyczne
na gitarze klasycznej dla potrzeb Akademii Filmowej w Łodzi. Od 2007 roku współtworzy zespół poetycko – muzyczny „Przeznaczenie”, dla którego napisał muzykę do wierszy poetów Witolda Stawskiego i Aleksandry Fidziańskiej. Nagrał z nim dwie płyty: Ja, ziarnko piasku – 2009 r., Ot, taki ślad – 2012 r. Jego utwory ukazywały się w czasopismach gitarowych: Świat Gitary, Sześć strun świata,
Gitarzysta Białoruska Gitara.

Jest dwukrotnym laureatem International Competition on the Best Composition for Children’s Musical Schools – Gomel, Białoruś 2003 i 2006. Nagrody: Medal Edukacji Narodowej – 2007 r., Brązowy Krzyż Zasługi – 2016 r., Nagroda Indywidualna I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I stopnia – 2020 r., Złoty Medal za zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego – 2016 r.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony autora https://miroslawdrozdzowski.pl/